Quick Links

Main Navigation

Top

Athletics

Sign up for the News Update.

Sub Navigation

Top

Home > High School > Athletics >

Working...

Ajax Loading Image

 

E-mail Article

FALL SPORTS SCHEDULE/RESULTS

August 25, 2014

                                
2014 FOOTBALL SCHEDULE/RESULTS
               DATE      OPPONENT LOCATION/TIME RESULTS
September 5 Decatur Co. Hoxie - 7:00 pm L - 14-46
September 12 Quinter Quinter - 7:00 pm   L - 34-38   
September 19 Greeley Co. Hoxie - 7:00 pm W - 50-0
September 26 Wallace Co. Sharon Springs - 7:00 pm L - 16-24
October 3

Wheatland/Grinnell

Senior Night

Hoxie - 7:00 pm W - 48-0
October 10 Triplains/Brewster Brewster - 7:00 pm W - 52-6
October 17 Chelin - Homecoming Hoxie - 7:00 pm W - 90-0
October 24 Golden Plains Rexford - 7:00 pm W - 70-0
November 4 Bi-District @ Victoria 7:00 pm  
November 8 District TBA - 7:00 pm  
November 24 Substate TBA - 7:00 pm  
November 22 State Newton - 11:00 am  

 

 

     2014 VOLLEYBALL SCHEDULE/RESULTS
DATE LOCATION OPPONENT TIME RESULTS
August 29 Hoxie Decatur Co./Wheatland-Grinnell 4:00 pm

Oberlin

JV - W - 25-7, 25-13                        

V -  W -25-11, 25-11

Wheatland

JV -  W - 25-16, 25-16

V -  W - 25-11, 25-15

September 2 Hoxie Goodland/St. Francis - Senior Night 4:00 pm

St. Francis

JV - W - 25-13, 25-18

V - W - 25-10, 25-19

Goodland

JV - W - 25-20, 25-13

V - W - 25-13, 26-24

September 9 Quinter Quinter/Oakley 4:30 pm

Quinter

V - W - 25-7, 25-20

JV - W - 25-6, 25-11

Oakley

V - W - 25-6, 25-10

JV - W - 25-10, 25-4

September 16 Stockton Stockton 5:00 pm

V - W - 17-25, 21-25, 25-18, 25-7, 15-9

JV - W - 25-12, 25-12

September 18 Colby Colby/Scott City/Oakley 3:30 pm

Scott City

V - W - 25-9, 25-10

JV - W - 25-8, 25-19

Oakley

V - W - 25-11, 25-4

JV - W - 25-15, 25-11

Colby

V - L - 24-26, 18-25

JV - W - 25-19, 19-25, 15-13

September 20 Dighton Dighton Invitational 9:00 am

FIRST PLACE

Pool Play

Holcomb - W - 25-12, 22-25, 25-17

Quinter - W - 25-12, 25-14

Dighton - W - 23-25, 25-23, 25-18

Semi-Final

Ness City - W - 25-20, 25-23

Finals

Spearville - W - 25-20, 25-21

September 23 Norton Norton/Hill City 4:30 pm

Norton

V - W - 24-26, 25-21, 25-17

JV - W - 25-4, 25-11

Hill City

V - W 25-7, 25-8

JV - W -  25-22, 25-5

September 30 Dighton Dighton/Quinter/Trego 3:30 pm

Trego

V - W - 25-14, 25-13

JV - W - 25-12, 25-13

Dighton

V - L - 16-25, 18-25

JV - W - 25-12, 25-7

Quinter

V - W - 25-7, 25-12

JV - W - 25-4, 25-7

October 4 Oberlin Decatur Co. Invitational 9:00 am

FIRST PLACE

Rawlins Co. - W - 25-19, 25-19

St. Francis - W - 25-10, 25-17

Norton - W - 25-18, 25-8

Oberlin - W - 25-12, 25-13

October 9 WaKeeney Trego/Phillipsburg 3:45 pm

Phillipsburg

V - W - 25-23, 25-21

JV - W - 25-23, 25-9

Trego

V - W - 25-14, 25-15

JV - W - 25-9, 25-7

 

October 14 Atwood Rawlins Co./Cheylin 4:00 pm

Rawlins Co.

V - W - 25-16, 25-11

JV - W - 25-11, 25-14 Undefeated Season

Cheylin

V - W - 25-18, 25-17

October 18 Quinter NWKL Tournament 9:00 am

FIRST PLACE

Greeley Co. - W - 25-13, 25-8

Rawlins Co. - W - 25-18, 25-10

Oberlin - W - 28-26, 25-17

Dighton - W - 25-14, 25-14

Sharon Springs - W - 25-23, 25-20

October 25 Stockton Sub-State Tournament 2:00 pm

SUBSTATE CHAMPS

St. Francis - W - 25-7, 25-7

Thunder Ridge - W - 25-13, 25-16

October 31-November 1 Hays State Tournament 3:30/2:00 pm  

 

2014 CROSS COUNTRY SCHEDULE/RESULTS
DATE LOCATION TIME RESULTS
September 4 Norton 4:30 pm

Tabor Rucker - 17th - 21:59

Colin Heim - 18th - 22:04

James Henn - 27th - 23:39

Grand Johnson - 15th JV - 25:08

Landee McKenna - 21st - 23:55

Lisa Stone - 23rd - 26:00

Sydney Dingler - 13th JV - 26:42

September 11 Quinter 4:30 pm

Tabor Rucker - 11th - 20:35

Colin Heim - 18th - 21:32

Grant Johnson - 27th - 23:08

James Henn - 27th - 23:08

Landee McKenna - 23rd - 21:24

Lisa Stone - 25th - 22:31

Sydney Dingler - 26th - 22:55

September 18 WaKeeney 4:30 pm

Grant Johnson - 10th JV - 24:18

James Henn - 24th - 24:33

Tabor Rucker - 26th - 27:58

Landee McKenna - 14th - 23:47

Sydney Dingler - 17th - 27:13

September 25 Hill City 5:00 pm

Tabor Rucker - 32nd - 21:41

Colin Heim - 44th - 22:39

James Henn - 52nd - 23:42

Grant Johnson - 21st JV - 25:43

Landee McKenna - 36th - 23:06

Sydney Dingler - 43rd - 25:30

September 30 Oberlin 4:00 pm

Tabor Rucker - 23rd - 20:29

Colin Heim - 31st - 21:10

James Henn - 36th - 22:06

Grant Johnson - 9th JV - 22:16

Landee McKenna - 25th - 21:42

Lisa Stone - 32nd - 23:15

Sydney Dingler - 35th - 25:04

October 7 Hoxie/NWKL Meet 4:30 pm

Hoxie Invitational

Tabor Rucker - 9th - 20:12

Colin Heim - 14th - 20:39

James Henn - 21st - 22:36

Grant Johnson - 31st - 24:13

Landee McKenna - 22nd  -  21:50

Sydney Dingler - 23rd - 23:16

Lisa Stone - 25th - 23:33

NWKL Meet

Tabor Rucker - 5th - 20:12

Colin Heim - 8th - 20:39

James Henn - 13th - 22:36

Grant Johnson - 18th - 24:13

Landee McKenna - 18th - 21:50

Sydney Dingler - 19th - 23:16

Lisa Stone - 21st - 23:33

October 16 Wheatland 3:00 pm  
October 25 TBA - Regionals 10:00 am  
November 1 Wamego - State 10:00 am  

 

 

 

 

Back To Top